Ako natrieť pozinkovaný plech a hliník

Nátery pozinkovaných plechov, prípadne plechových striech, odkvapových žľabov a rúr, parapiet, dverí a ďalších, patrí v praxi medzi problematické záležitosti. Dôvodom je zlá priľnavosť väčšiny farieb na čerstvý nezoxidovaný zinok, prípadne aj k zinku zoxidovanému. Komplikáciou je rozdielne zloženie zinkového povlaku. Hlavne vyšší obsah chrómu v zinku znižuje priľnavosť náteru.

Ako na to

V praxi sa bohužiaľ nepozná, o aký plech sa jedná. Medzi hutnými materiálmi sa vyskytujú plechy s rôznou hrúbkou, ale aj zmieňovaným zložením zinkovej vrstvičky, takže ani ich korózna odolnosť nie je rovnaká. Čerstvý nezoxidovaný pozinkovaný plech sa často upravuje reaktívnou farbou, na ktorú sa nanáša ešte základná farba a vrchný email. Výbornú priľnavosť, dlhodobú životnosť a ochrannú účinnosť náteru na žiarovo pozinkovanej oceli, novom aj zoxidovanom pozinkovanom plechu, ľahkých kovoch a oceli má aj základná antikorózna farba Balakryl Antikor. Preukázali to korózne skúšky realizované v skúšobnom akreditovanom laboratóriu. V každom prípade je pred náterom nevyhnutné dôkladné očistenie povrchu, napr. umytie horúcou vodou s prídavkom saponátu a nasledujúcim oplachom čistou vodou. Pri obnove náteru sa môže starý náter ponechať, a to v prípade, že sa neodlupuje. Len sa odmastí, prípadne zdrsní a natrie vrchnou farbou. Ak sa však starý náter odlupuje, odstráni sa a postupuje sa rovnako, ako pri doposiaľ nenatretom nátere.

Aký náter vybrať

Na vrchné nátery

Na vrchné nátery sa volia farby, ktoré majú pružnejšie vlastnosti a lepšie sa tak prispôsobia rozmerovým zmenám plechu, spôsobených zmenami teploty, ako je napr. náter emailom Balakryl Kov 2v1 alebo vodou riediteľnou univerzálnou farbou Balakryl Uni Lesk.

Na natieranie hliníka

Podobne ako pri pozinkovanej oceli, nemá väčšina farieb dobrú priľnavosť k hliníku a jeho zliatinám. Na nátery hliníka, ak je to vôbec nevyhnutné, sa použijú špeciálne antikorózne základne farby, napr. Balakryl Antikor. Na vrchný náter sa použijú farby používané aj na nátery ocele, napr. Balakryl Kov 2v1 alebo Balakryl Uni Lesk.

Mohlo by vás tiež zaujímať