Ako chrániť betónové konštrukcie

Betón na prvý pohlaď pôsobí, že ho nič nezničí a že si môže žiť svojim životom desiatky rokov prakticky bez údržby. Prax ale ukázala, že betón nie je z dlhodobého hľadiska tak odolný, ako sa predpokladalo. Súčasťou betónu sú totiž vnútorné oceľové výstuže, ktoré môžu korodovať.

Za praskanie betónu môže hrdza

Vplyvom prenikajúcich kyslých látok z ovzdušia, hlavne oxidu uhličitého, dochádza k neutralizácii alkalických zložiek betónu a k následnému zníženiu jeho alkality. To pôsobí nepriaznivo na koróznu odolnosť oceľovej výstuže, pretože v alkalickom prostredí oceľ nekoroduje, ale pri znížení alkality sa korózne procesy výrazne urýchlia. Vznikajúca hrdza zväčšuje objem, čo vedie k praskaniu a neskôr aj k odlupovaniu vrchných vrstiev betónu. Postupne môže dôjsť až k porušeniu statických vlastností celej stavby.

Ako správne ošetriť a opraviť betón?

Balakryl Betón

Celý povrch betónovej konštrukcie je potrebné ošetrovať špeciálnymi nátermi, ktoré bránia prenikaniu oxidu uhličitého a ďalších látok. Okrem toho, takéto nátery musia mať vysokú schopnosť preťaženia a to aj v zime pri nízkych teplotách. Ich dôležitou funkciou totiž je preklenovanie trhlín vznikajúcich na povrchu betónu. Práve tadiaľ by si oxid uhličitý hľadal cestu do vnútra konštrukcie. Vďaka Balakrylu Betón, ktorý funguje rovnako dobre v prípade vonkajších aj vnútorných betónových častí, je možné podstatne predĺžiť životnosť celej stavby. Pozrime sa na to, ako pripraviť podklad pred jeho aplikáciou.

Balakryl Antikor

Betónové plochy s jemnými sieťovými trhlinami je vhodné umyť wapkou. Trhliny v betóne musíme klinovito rozšíriť a vyčistiť. Nedostatočne priľnavé časti betónu (pri poklepe majú dutý zvuk) odstránime a obnaženú oceľovú výstuž očistíme, ideálne pieskovaním, a natrieme antikoróznym náterom, napr. Balakryl Antikor. Praskliny a menšie diery vyplníme špeciálnym pružným tmelom. Pre hrubé opravenie a vyplnenie chybujúcich častí betónu sa používajú napr. polymercementové zmesi.

U nenarušeného betónu postačí mechanické očistenie, prípadne dôkladné odstránenie separačného (odformovacieho) oleja.

Štetcom alebo valčekom?

Na nanášanie penetračných a základných náterov použijeme štetec, alebo štetku, to preto, aby sa náter dobre vtlačil do porézneho podkladu. Na nátery ďalších vrstiev Balakryl BETÓN je rýchlejšie nanášanie valčekom, alebo striekaním.

Pozrite sa aj na ďalšie články