Ako natrieť drevenú podlahu

Kto by nechcel mať doma krásnu podlahu. Preto sme pre vás pripravili aplikačné postupy bezfarebných alebo krycích náterov.

Výber laku

Do kategórie drevených podláh môžeme z hľadiska náterov zahrnúť podlahy parketové, drevené (palubové), korkové, drevotrieskové a drevoštiepkové.

Základný postup pri náteroch nových podláh je prakticky rovnaký. Na nátery drevených podláh boli odporúčané vždy tie najtvrdšie a najodolnejšie laky. Veď námaha, akej sú tieto laky vystavené je enormná.

A tak sa spočiatku najčastejšie na nátery drevených podláh používali dvojzložkové epoxidové alebo polyuretánové laky. Postupne však aj tieto boli nahradzované ekologickejšími vodou riediteľnými, zvlášť akrylátovými a polyuretánový­mi lakmi.

Ako postupovať pri náteroch bezfarebným lakom

 1. Suché parkety (parketové vlysy alebo dosky) sa vybrúsia brúsnym papierom č. 60–100. Tmavšie (šedé) miesta a zvyšky voskov na povrchu sa odstránia dokonalým obrúsením. Dobre sa vybrúsia aj miesta, ktoré boli dlhšiu dobu bez náteru.
 2. Podlahový lak Balakryl Polyurex Lesk, Mat alebo Polomat – na prvý náter môžeme lak zriediť asi 5% vody (20 dielov laku a 1 diel vody). Doba schnutia laku Polyurex Lesk 1–2 h/20°C.
 3. Prebrúsenie brúsnym papierom č. 120–150. Očistenie podkladu.
 4. 2–3× podlahový lak Balakryl Polyurex Lesk, Mat alebo Polomat.

Zasychanie za rovnakých podmienok ako pri prvom nátere. Pred nanesením ďalšej vrstvy laku je vhodné náter ľahko prebrúsiť brúsnym papierom č. 120–150.Konečný náter lakom je vhodné pred zaťažením normálnou prevádzkou (nábytok, chôdza a pod.) nechať zasychať najmenej 24 hodín pri teplote 20–24°C. Náter je preschnutý za 3 dni.

Ako postupovať pri náteroch farebnými / krycími nátermi

 1. Brúsenie dreva (podlahy) brúsnym papierom č. 60–100. Pri obnove starého, dobre priľnavého náteru sa na brúsenie podlahy použije jemnejší brúsny papier (č. 80–120). Očistenie podlahy.
 2. Napúšťanie dreva univerzálnou farbou Balakryl Uni Mat. Na napúšťanie sa zriedi vodou v pomere 3:1 (3 diely farby a 1 diel vody). Doba schnutia 2–4 h/20°C. Napúšťajú sa iba miesta bez náteru (čisté drevo). Podlaha na ktorej po prebrúsení zostal pôvodný náter sa nenapúšťa.
 3. Brúsenie zasucha brúsnym papierom č. 100. Očistenie podlahy.
 4. Tmelenie drobných nerovností (priehlbiny po klincoch a skrutkách) tmelom akrylátovým stierkovým V 5013. Zasychanie 3 h/20°C.
 5. Brúsenie tmelených miest zasucha brúsnym papierom č. 100–120. Očistenie podlahy.
 6. 1–2× univerzálnou farbou Balakryl Uni Mat. Zasychanie jednotlivých vrstiev 4–6 h/20°C.
 7. 2× podlahový lak Balakryl Polyurex Mat, Leskalebo Polomat. Zasychanie jednotlivých vrstiev 1–2 h/20°C.