Ako patinovať komodu

Komoda je veľmi výrazný kus nábytku, ktorý dokáže upútať pohľad. Preto by ste jej mali venovať patričnú pozornosť. Aby v interiéri naozaj vynikla, vyplatí sa trochu sa s ňou pohrať. Vďaka patinovaniu potom môže slúžiť ako štýlový prvok ešte mnoho rokov.
 

Pustite si video, nech viete ako na to

Jedným z pravidiel interiéru v štýle vintage je aj to, že by mal rozprávať určitý príbeh. Ako stredobod zvoľte jeden kľúčový prvok, ideálne nejaký ikonický kúsok, ktorý rozžiari váš domov. Môže to byť milovaná vec po babičke alebo niečo, čo zoženiete v bazáre. Ak sa pustíte do patinovania komody, príprava s vyschnutím vám zaberie asi 7 hodín. Tento projekt je vhodný na víkend a pre mierne pokročilých.

Krok za krokom

Príprava a brúsenie

Skôr než sa pustíte do patinovania, najprv budete musieť z komody odstrániť všetko kovanie. Ak je komoda nalakovaná, obrúste ju brúsnou špongiou, šmirgľovým papierom alebo elektrickou brúskou až na holé drevo. Potom ju dôkladne očistite od nečistôt a prachu z brúsenia.
 

Prvá vrstva farby a nanášanie vosku

Natrite komodu prvou vrstvou. My sme použili Balakryl UNI S2030-Y. Na miesta, kde chcete vytvoriť odretý efekt, naneste sviečkou vosk. Vďaka tomu ďalšie nátery tak nepriľnú a efekt bude výraznejší. Vyberajte miesta, ktoré by sa po dlhom používaní ošúchali prirodzene – hrany, okolie kovania pri zásuvkách a pod. 

Druhá vrstva

Keď prvá vrstva zaschne, pustite sa do nanášania druhej. Aj túto vrstvu nechajte dobre zaschnúť. Na druhú vrstvu sme použili tmavší odtieň Balakryl UNI S1030-G40Y. Túto farbu ale aj ďalšie moderné odtiene vám radi natónujeme v kolorovacích centrách.

Ideme na brúsenie

Na prebrúsenie použite šmirgľový papier alebo brúsnu hubku. A zamerajte sa práve na tie miesta, kde ste predtým naniesli vosk. Celý postup opakujte (vrátane nanesenia vosku na ďalšie vhodné miesta) aj s treťou farbou, v našom prípade Balakryl UNI s NCS kódem S1510-R90B.  Po úplnom zaschnutí tretiu vrstvu opatrne prebrúste na miestach s voskom. Nakoniec komodu očistite a vráťte na ňu kovanie.
 

Výsledok stojí za to

Ak patinujete viacerými farbami, postupujte vždy krok za krokom, odtieň po odtieni. Najprv si všetko vyskúšajte na menšej ploche, aby ste videli, ako vyzerá výsledok vášho farebného „kríženia“. Až potom sa pusťte do niečoho väčšieho. Komode a ďalším väčším kusom nábytku venujte pri patinovaní viac času a starostlivosti. Preto im následne vo svojom interiéri vyčleňte významné a viditeľné miesto.
 

Hlavným tromfom patinovania je originalita. Druhý rovnaký kúsok už nikde nenájdete. Napokon ani vy sami už totožný nevytvoríte.

Tvorte s nami svet v lepších farbách

Inšpirovali sme vás k vlastnému projektu? Tvoríte radi s Balakrylom? Dajte nám o tom vedieť. Zdieľajte na Facebooku svoje fotky alebo videá s hashtagom #balakryl. Radi ich využijeme pre našu spoločnú kampaň Svet v lepších farbách. Ďakujeme.
 

Baví vás to? Tak patinujte ďalej!