Ako na renováciu dreveného záhradného nábytku

Stoly, lavice a stoličky do exteriéru sa predávajú skôr v neutrálnych farbách. Skúste im dať farebný náter a oživte tak i svoju záhradu alebo terasu. Farby naviac zlepšujú náladu a chuť k jedlu, čo sa pri spoločnom stolovaní hodí.

Postup

Čo budete potrebovať?

  •  brusnú hubku
  •  plochý štetec
  •  valček s vaničkou
  •  kryciu farbu – v našom prípade "ohnivo hrdzavá" Balakryl UNI mat (NCS S2075 – Y70R)
  • miešadlo
  • prípadne otvárač na plechovky, aby ste si neničili kľúče ale skrutkovač

Dobrá príprava povrchu je pri renovácii potrebná

Povrch stolu i posedenia je potrebné zbrúsiť až na zdravé drevo. Odstráňte taktiež všetky staré a nepriľnavé nátery, potom povrch očistite od prachu (stačí omiesť suchým štetcom), prípadne ešte odmastite odmasťovačom alebo riedidlom. V našom prípade nebolo odmasťovanie potrebné.

Na čo si dať pozor

Vždy je dobré aplikovať aspoň dve vrstvy náteru, aby ste dosiahli čo najlepší výsledok. Každú vrstvu nechajte najmenej 4 hodiny dôkladne preschnúť, aby sa potom náter neolupoval. Behom natierania by na predmet nemalo pražiť priame slnko – farba by zasychala veľmi rýchlo a bolo by náročné sa k niektorým miestam vracať či dobre nadviazať. Zároveň by nemala teplota klesnúť pod 10 °C. Zima a vysoká vlhkosť vzduchu schnutie prirodzene spomaľujú.
 

Natieranie je zábava aj relax

Najprv natierajte hrany a horšie dostupné miesta plochým štetcom, na väčšie plochy potom môžete vziať valček – práca vám pôjde od ruky ešte rýchlejšie a nemusíte sa báť „šmúh“. Za pár minút premeníte stôl k nepoznaniu a za pár hodín si na ňom môžete po prvýkrát prestrieť.
 

Voilà!

Z každého takéhoto kúsku budete mať obrovskou radosť. Je to ako vyliezť na kopec, len omnoho menej namáhavé. Tak sa hlavne nebojte, nič neodkladajte a začnite svoj projekt ešte dnes, alebo aspoň počas víkendu.