Ako upraviť kov pred natieraním

Je chybné domnievať sa, že existuje farba na hrdzu. Prvý a tiež najdôležitejší krok pri natieraní kovu je práve odstránenie hrdze. Predlžíme tým výrazne životnosť kovového materiálu. Pozrime sa na najčastejšie spôsoby odstraňovania hrdze.

Ako odstrániť hrdzu?

Ručne

Možností ako odstrániť zhrdzavený povrch kovu je kopec. Odporúčame vyhnúť sa ručnému brúseniu, pretože je veľmi zdĺhavé a namáhavé. Pokiaľ by ste sa pre tento spôsob nakoniec rozhodli, zamerajte sa predovšetkým na zvary a spoje. Na brúsenie použite drôtenú kefu a brusný papier.

Pieskovaním - odporúčame

Najúčinnejšie je odstránenie hrdze pieskovaním. To sa používa najčastejšie na väčších konštrukciách, ale je možné aj použitie malých pieskovacích pištolí na menšie plochy.

Strojmi

Prácu nám uľahčí použitie brúsky, prípadne aj elektrickej vŕtačky s drôteným kotúčom, alebo nadstavcom s prýžovým (gumeným) kotúčom s brusným papierom.

Orezávačom

Používame v konečnej fáze pri odstraňovaní hrdze. Aplikovať môžeme oplachové, alebo bez oplachové orezávače. Povrch následne očistíme vodou. Pokiaľ nie je možné u bez oplachových orezávačov použiť oplach vodou, je potrebné aspoň z povrchu zotrieť voľné nečistoty a vo vode rozpustné soli.

Natieranie kovu

Začíname odmastením

Najvhodnejšie a najúčinnejšie odmastenie je pomocou špeciálnych odmasťovacích prostriedkov. Dôležité je rýchle vysušenie povrchu po oplachu, pretože inak dochádza k tzv. okamžitej korózii na mokrom povrchu. Ak sme použili orezávač, odmasťovať povrch nemusíme. Pre odmastenie je možné použiť aj vhodné rozpúšťadla, ktoré však nie sú šetrné k životnému prostrediu a ich účinnosť nebude taká, ako v prípade špeciálnych odmasťovacích prípravkov.

Natierame pozink a hliník

Pred náterom povrch opäť odmastíme pomocou špeciálnych odmasťovacích prípravkov. Čerstvo lesklé plechy necháme nejakú dobu bez náteru a odporúčame použiť špeciálne základné farby deklarované výrobcom na čerstvý pozinkovaný plech.

Aká je najlepšia farba na kov?

Balakryl KOV 2v1 sa používa na nové aj renovačné nátery najmä pozinkovaného, železného alebo oceľového plechu, ľahkých kovov a ocele. Táto farba je vhodná na strešné krytiny, potrubia, kovové ploty, zábradlia a klampiarske výrobky.

Prevencia sa oplatí

Predchádzajte korózii a používajte vodou riediteľnú antikoróznu farbu Balakryl ANTIKOR určenú na nové aj renovačné základné nátery kovov, plechov, hliníku, ocele, medi, zinku, liatiny, galvanizovaných povrchov a ďalších.


    

Prečítajte si tiež